Kontaktní čočky CRAZY

Druhy kontaktních čoček

Kontaktní čočky můžeme dělit z několika různých hledisek. Tím nejzákladnějším je dělení podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené.

Máme dvě velké skupiny:

1.) Tvrdé kontaktní čočky ->Tvrdé čočky jsou určeny k dlouhodobějšímu nošení. Jejich výhodou je fakt, že nepřijímají žádné chemikálie a výpary.

2.) Měkké kontaktní čočky ->Měkké čočky jsou náchylnější k poškození.

Dále se kontaktní čočky dělí podle doby nošení. Rozdíly jsou tady v tom, jak dlouho se daná čočka nosí, zda je jen pro denní nošení nebo zda ji na oku můžeme mít i v noci.

Máme pět hlavních skupin:

1.) Jednodenní čočky – jsou hodně využívány pro sport. Tyto čočky se ráno nandají a večer se vyhodí. K těmto čočkám nejsou potřeba žádné roztoky ani pouzdra, nemusí se čistit.

2.) 2 týdenní čočky – čočky by se měli nosit po dobu 14 dnů. Doba použitelnosti by se neměla prodlužovat. Když se doba bude prodlužovat, je tady riziko zanesení infekce do oka.

3.) Měsíční čočky – měsíční kontaktní čočky patří mezi nejpoužívanější. Jsou to jednodenní čočky, které se ráno nasadí a večer se uloží do pouzdra s roztokem.

4.) Čtvrtletní čočky – jsou určeny na dobu používání 3 měsíců. Až doba uplyne, musíme je nahradit novým párem čoček. Čtvrtletní nošení čočkek je nejdelší způsob nošení.

5.)Roční čočky – mezi roční kontaktní čočky patří hlavně Crazy čočky. Nejsou určeny ke každodennímu nošení. Jsou vhodné pro ty, kteří mají už s čočkami nějaké zkušenosti a oči jsou na ně zvyklé. Musí znát higyenu čočky, která je nezbytně nutná pro čočky s delší dobou použitelnosti.

Režim nošení, kdy jsou čočky nošeny například 30 dní v kuse, se nazývá kontinuální.

Kontaktní čočky nemusejí vždy jen napravovat vady zraku. Mohou mít také funkci kosmetickou. Lidé z mnoha důvodů touží po jiné barvě očí, a proto nosí barevné kontaktní čočky. Vždy je však velmi důležité poradit se předem s očařem nebo kontaktologem, i přesto, že nemáme žádné dioptrie. Kontaktolog změří průměr a zakřivení oka, poté nám naaplikuje správnou čočku i z hlediska materiálu.